Strona główna / Sponsorowany / 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Nawet niewielkie ekozmiany poprawiają stan naszego środowiska

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Nawet niewielkie ekozmiany poprawiają stan naszego środowiska

Udostępnij tę treść :

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Nawet niewielkie ekozmiany poprawiają stan naszego środowiska.

Dzień Ziemi to moment, w którym często przypominamy sobie o zobowiązaniach względem środowiska naturalnego. W wielu miejscach Polski organizowane są akcje sprzątania, a wielu ludzi chętnie się w nie włącza. Z roku na rok jednak natura boryka się z coraz większymi problemami. Dlatego właśnie warto pamiętać o ekologicznych nawykach nie tylko od święta, ale także każdego dnia w roku.

W Dzień Ziemi rokrocznie odbywa się wiele wydarzeń i spotkań poświęconych ochronie przyrody. Ich przykładem są akcje sprzątania świata. Wówczas zachęca się również do sadzenia drzewek i innych roślin, m.in. tych miododajnych, wspierających tak istotne dla globalnego systemu owady-zapylacze. Celem tych inicjatyw jest także uświadamianie, że dbanie o naturę to odpowiedzialność nas wszystkich.

Poznać wagę problemu

Jednym z negatywnych skutków działalności człowieka jest nadmierna emisja dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, przez które dochodzi do trudno odwracalnych zmian klimatycznych. Podejmowane są jednak przedsięwzięcia pomagające ograniczać negatywne efekty funkcjonowania gospodarki.

Znacznie łatwiej zmagać się z problemem, gdy znana jest jego skala. Dlatego właśnie wylicza się tzw. ślad węglowy. To suma emisja gazów cieplarnianych, jaką wytwarza człowiek, organizacja, produkt czy wydarzenie. Na przykład PKP Intercity podaje, że podróż pociągiem z Krakowa do Warszawy to w przybliżeniu 8,1 kg CO2, w przeliczeniu na jednego pasażera. Pokonanie tej samej trasy samochodem to 29,6 kg szkodliwych gazów, a w przypadku samolotu jest – aż 70,8 kg.

– Kolej jako środek transportu między miastami okazuje się niezwykle ekologicznym wyborem. Pociąg zresztą to nie tylko ulga dla planety, lecz także wygoda i oszczędność czasu. Samochodem trasę z Krakowa do Warszawy pokonamy w czasie od 3 do nawet 5 godzin. Tymczasem wycieczka pojazdem szynowym to ok. 2,5 godziny. Dodatkowo, wówczas zamiast skupiać się na drodze, można zająć się pracą czy rozrywką – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Emisja dwutlenku węgla nadal jednak jest olbrzymia. Jak podaje portal Statista, w 2019 r. na świecie wytworzono rekordowe 36,7 mld ton CO2. Rok później co prawda odnotowano niewielki spadek ze względu na pandemię Covid-19 (do 34,8 mld ton), ale już w 2021 r. – według szacunków – nastąpił ponowny wzrost do poziomu 36,4 mld ton. Na skutek rozwoju gospodarczego i dodatniego przyrostu naturalnego również odpadów na świecie jest coraz więcej. Eksperci szacują, że w tym zakresie rosnący trend będzie się utrzymywał.

Małe zmiany i ogromne efekty.

Nadmiar śmieci można zauważyć podczas obcowania z przyrodą. Zwłaszcza że do spędzania czasu na świeżym powietrzu zachęca coraz ładniejsza pogoda. Niestety błogi wypoczynek na łonie natury zakłócają nie tylko różnej maści porozrzucane po lasach i parkach, lecz także nadal powstające w Polsce dzikie wysypiska. Dlatego właśnie samemu należy dbać o dobrostan środowiska, między innymi poprzez wyrzucanie zanieczyszczeń w miejscach do tego przeznaczonych. W tym kontekście niezwykle ważne jest również pamiętanie o właściwej segregacji, która w znaczący sposób ułatwia odzysk surowców i ich późniejsze, ponowne wykorzystanie.

– To zwłaszcza drobne, codzienne działania mają ogromny wpływ na przyrodę. Jeżeli postawy proekologiczne staną się nawykiem każdego z nas, skala pozytywnych zmian będzie ogromna. Dobrostan środowiska naturalnego to nasze wspólne wyzwanie i odpowiedzialność. Nie ma tutaj drogi „na skróty” – podkreśla Felice Scoccimarro.

Ostatnie ogłoszenia

Amest Arti Sentemo CSK Czemierniki Dni Karola Lipińskiego Ekologia gmina Borki gmina Radzyń Podlaski hospicjum koncerty konsultacje społeczne Lubelskie Hospicjum dla Dziecii Lublin LUXMED Mammografia miasto Radzyń Podlaski oddział chirurgii Parafia św. Anny Pałac Potockich powiat radzyński protest Rada miasta Radzyń Podlaski Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne Radzyński Ośrodek Kultury S19 Spomlek SPZOZ Radzyń Podlaski Szpital Radzyń Podlaski UMCS Urząd Miasta Radzyń Podlaski Wohyń województwo lubelskie Wola Osowińska wydarzenie kulturalne

Liczba odwiedzin strony: 253583

ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW RADZYNIA PODLASKIEGO
Segregacja odpadów i działania Urzędu Miasta
Cel ankiety: Poznanie opinii mieszkańców na temat funkcjonowania systemu segregacji odpadów oraz działań podejmowanych przez Urząd Miasta Radzyń Podlaski.
10

1) 1. Czy segreguje Pan/Pani odpady komunalne?*

2) Czy system segregacji odpadów w Radzyniu Podlaskim jest dla Pana/Pani zrozumiały?*

3) 3. Czy pojemniki/worki do segregacji są łatwo dostępne w Pana/Pani okolicy?*

4) 5. Czy Urząd Miasta Radzyń Podlaski skutecznie informuje mieszkańców o zasadach segregacji?*

5) 4. Czy częstotliwość odbioru odpadów jest odpowiednia?*

6) 6. Czy brał(a) Pan/Pani udział w akcjach edukacyjnych dotyczących segregacji odpadów organizowanych przez miasto?*

7) 7. Jak ocenia Pan/Pani działania Urzędu Miasta w zakresie kontroli prawidłowej segregacji?*

8) 8. Czy według Pana/Pani opłaty za odbiór odpadów są adekwatne do jakości usług?*

9) 9. Czy potrzebne są dodatkowe działania edukacyjne w zakresie segregacji odpadów w Radzyniu Podlaskim?*

10) 10. Czy uważa Pan/Pani, że Urząd Miasta powinien wprowadzić nowe rozwiązania usprawniające segregację (np. aplikację informacyjną, więcej punktów PSZOK, kampanie informacyjne)?*