Tydzień Bibliotek 2018 w Radzyniu

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek wystartowały pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”, nawiązującym do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim wraz z Filiami zaangażowała się w przygotowanie ważnych projektów, mających na celu umocnienie rocznicowych postulatów. Bowiem, czym była by Polska, gdyby nie  „(DO)WOLNOŚĆ”, na jaką możemy sobie obecnie pozwolić, począwszy od czytania poprzez własne wybory aż do zmian, jakie każdy może wokół siebie dokonywać.

Na początek, 9 maja, rozpoczęliśmy IV Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego. Wstępem do Forum stało się krótkie wystąpienie Grażyny Kratiuk, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie, w związku z przypadającym na 8 maja Dniem Bibliotekarza, życzenia oraz kwiaty na ręce pani Dyrektor złożył Tomasz Stephan, Zastępca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski.

W kolejnej odsłonie IV Forum, odbył się wykład pod tytułem „Inwestycja w wizerunek samorządu poprzez kulturę” Jana Matysika, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz Prezesa Zarządu Agencji Cumulus-PR Sp. z o.o. Tu centralnym punktem dla zabranych słuchaczy, była szeroko rozumiana kultura. Kultura, właśnie (można by rzec przewrotnie: „jak wskazują wszystkie znaki na niebie i ziemi”) w ostatnim czasie jest źródłem wzrostu wszelkich wskaźników. Począwszy od indywidualnych odczuć, a kończąc na ogólnym wizerunku danej społeczności, w tym także miasta. Podejmowanie działań dla kultury, przez kulturę, a także o kulturze, jest coraz powszechniejsze i co ważne przynosi wymierne korzyści, wpływające na nasze samopoczucie, życie i co ciekawe – finanse.

W podobnym tonie, tego dnia odbył się drugi nie mniej ważny panel, który poprowadził Iwo Hryniewicz z Biblioteki Narodowej w Warszawie: „Polona i Academica – miliony publikacji w każdej bibliotece/POLONA/2miliony”. Wartość Biblioteki Narodowej dla wszystkich jest nie oceniona, przy czym należy tu podkreślić, iż nie o samą wartość materialną tu chodzi. Teraz już wiemy, że Biblioteka Narodowa, idąc z duchem czasu, oddała swoje bogactwo w nasze ręce, a to za sprawą digitalizacji zbiorów. Cyfrowa  Biblioteka Narodowa POLONA i Academika – Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych pozwalają zobaczyć to co do nie dawna było dane tylko nielicznym. Bez wychodzenia z domu, w podróży, możemy przeglądać półki Biblioteki Narodowej, poznając starodruki, rękopisy czy artykuły z przeszłości.

Natomiast w piątek, 11 maja o godzinie 11.00, Biblioteka Miejska w Radzyniu zainaugurowała projekt „Tu mieszkam. Tu czytam. Tu zmieniam”. Zwieńczeniem wielotygodniowych przygotowań było otwarcie „Książniczek”- domków na książki. Przy wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK udało się wpleść w przestrzeń publiczną projekt, mający na celu popularyzację czytelnictwa, jak również promowanie nowego stylu, jakim jest bookcrossing. Czym więc zasadniczo są „Książniczki”? „Książniczki” mają być miejscem spotkań z książką, kulturą, życzliwością społeczną, drugim człowiekiem. Bogactwo „Książniczek” zależy od nas samych. W myśl porzekadła „dobro wraca”- śmiało możemy powiedzieć: ile damy od siebie, tyle do nas wróci. Sama forma graficzno-przestrzenna to wizualizacja Radzyńskiego Pałacu, ubrana w radosną szatę, nawiązującą do miejsc z naszego miasta.

            Ostatnim wydarzeniem Tygodnia Bibliotek, było spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Babcocha” czy omawiane na spotkaniu „ Pięć sprytnych kun”, to tylko część z bogatego zbioru wydawnictw pisarki. W ciekawy i humorystyczny sposób, autorka przedstawiła kulisy powstawania, pomysły na bohaterów i akcję książki. Poznaliśmy także jej wieloletnią i niełatwą drogę, która doprowadziła ją do miejsca, w którym jest dziś i gdzie spełnia swoje marzenia o pisaniu książek.

Nawiązując do słów ostatniego gościa Miejskiej Biblioteki Publicznej, wiemy jak ważne jest spełnianie marzeń. 100 lat temu do wolności prowadziły marzenia i dzięki temu, że się spełniły, my dzisiaj możemy spełniać swoje. „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA … (DO)WOLNOŚĆ SPEŁNIANIA MARZEŃ – Biblioteka swoje spełnia każdego dnia, ponieważ jesteście z nami.

Oprac. Agnieszka Bober