PODSUMOWANIE II RADZYŃSKIEJ NOCY BIBLIOTEK W MBP

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która w oryginalny sposób promuje czytanie i biblioteki jako instytucje kultury z szeroką ofertą dla osób w każdym wieku.

W tym roku odbyła się już III edycja pod hasłem „CZYTANIE PORUSZA”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim włączyła się w akcję, ogłaszając II Radzyńską Noc Bibliotek i organizując dwie imprezy. W nocy z 2 na 3 czerwca w Filii nr 2 (ul. Spółdzielcza 8) odbyły się „Muzyczne Podróże Małe i Duże” dla dzieci z klas IV-VI. Natomiast z 3 na 4 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Armii Krajowej 5) spotkaliśmy się na wieczorze francuskim dla dorosłych „Paris, Paris, Paris”.

„Muzyczne Podróże, Małe i Duże” w Filii nr 2 MBP rozpoczęły się zabawami, które miały na celu zintegrować grupę dzieci z różnych szkół i różnych części miasta.  Polonez w wykonaniu uczestników wprowadził w temat spotkania i był początkiem do muzycznych podróży. Prezentacja multimedialna Tańce z różnych epok i krajów zachęciła do wykonania francuskiego tańca dworskiego – „Menueta”. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci z Filii nr 2 przygotowali przedstawienie „Bitwa o muzykę”. Następnie gość specjalny, Weronika Krasuska, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu Podlaskim, zagrała na skrzypcach poloneza i walca. Kolejnym gościem była Ewa Dałkiewicz, pasjonatka podróży i zbieraczka instrumentów muzycznych z różnych stron świata. Zaprezentowała wybrane instrumenty, na których został wykonany wspólnie jeden utwór. Po kolacji instruktor Zumby, Paweł Jabłoński wprowadził wszystkich w gorące rytmy. Zabawa trwała dwie godziny, a po północy dzieci ochłonęły, oglądając film muzyczny – „Sing”. Dla najbardziej wytrwałych czekały jeszcze zagadki muzyczne i karaoke. I tak powoli kolejna Noc w Bibliotece utuliła wszystkich do snu między półkami książek.

Natomiast wieczór francuski dla dorosłych „Paris, Paris, Paris” odbył się w czytelni MBP, która na tę noc zamieniła się w klimatyczną, paryską kawiarnię, a organizatorzy podkreślili nastrój swoimi strojami w stylu francuskim. Serwowana była kawa i ciastka francuskie. Licznie zgromadzonych gości przywitała Grażyna Kratiuk, dyrektor biblioteki i podkreśliła, że celem tego wydarzenia jest pokazanie biblioteki z innej strony, jako ważne miejsce, multicentrum, gdzie oprócz możliwości korzystania ze zbiorów, uzyskania informacji, znaleźć można różne inne usługi związane z edukacją, a także kulturą i rozrywką.

Zaproszenie na wieczór przyjęli Dorota Uryniuk z Ośrodka Francuskiego w Białej Podlaskiej oraz jej mąż Bertrand Redonnet, pisarz i dziennikarz, którzy przybliżyli nam życie codzienne Francuzów. Jednocześnie mogliśmy zapoznać się z twórczością autora, obejrzeć jego książki oraz wystawę „Francja w zbiorach MBP”.

Doskonałym uzupełnieniem tematu francuskiego był koncert „Pod niebem Paryża” w wykonaniu państwa Małgorzaty i Waldemara Ziemnickich, artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach. Usłyszeliśmy melodie francuskie, głównie piosenki z repertuaru Edith Piaf oraz utwory na akordeon.

Po koncercie mogliśmy spróbować serów ufundowanych przez Spółdzielnię Mleczarską SPOMLEK i miodu z pasieki Marka Kratiuka.

Kolejnym punktem nocy w bibliotece była projekcja komedii francuskiej “Jeszcze dalej niż Północ”, będącej satyrą na Francuzów z Południa.

Wydarzenie zakończyło się sesją fotograficzną w mieście, nawiązującą do klimatów francuskiej stolicy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i współtworzenie II Radzyńskiej Nocy Bibliotek. Mamy również nadzieję, że to wydarzenie, będzie zachętą do odwiedzania biblioteki.

Filia nar 2 Miejskiej Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim

Wysłane przez Redakcja

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "PODSUMOWANIE II RADZYŃSKIEJ NOCY BIBLIOTEK W MBP"

Radzyniak

Bardzo ciekawa inicjatywa. Polecam na przyszłość

wpDiscuz