Omenaa Mensah radzi jak skutecznie walczyć ze smogiem, również w domu!

Kampania społeczna na rzecz czystego powietrza

Omenaa Mensah, dziennikarka i prezenterka pogody, doskonale wie skąd bierze się smog, gdzie w Polsce jest największy, jakie warunki pogodowe go potęgują, a także jak z nimwalczyć. W ramach kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszy sposób nasmog” razem z Termo Organiką i Politechniką Warszawską podejmuje działania mające na celu budowanie świadomości w społeczeństwie, gdzie leży źródło smogu i jak go efektywnie niwelować.

Skala problemu jest naprawdę duża – średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w Polsce przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%! Za obecną sytuację odpowiedzialne są przede wszystkim nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości węgiel i bardzo często to wszystko, co nie jest już potrzebne domownikom, np. śmieci, plastikowe butelki, stare meble, ubrania, etc.

Nieocieplone lub słabo ocieplone budynki tonajwięksi truciciele atmosfery. Zużywają zdecydowanie za dużo energii potrzebnej do ogrzewania, która powstaje najczęściej w wyniku spalania słabejjakości opału w niewydajnych kotłach – mówi Omenaa Mensah, ambasadorka kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog”. – Kompleksowa termomodernizacja to jeden znajlepszych oraz najprostszych sposobów ograniczających smog i trzeba o tymmówić głośno. Musimy zwiększyć świadomość obywateli, by to oni wpływali na decydentów,bo potrzebne są nam rozwiązania systemowe skutecznie ograniczające smog.

Na natychmiastową znaczącą zmianę obecnej jakości powietrza niestety nie ma co liczyć, dlatego każde, nawet niewielkie działanie wpływające na jego poprawę, ma sens.

Doraźne sposoby walki ze smogiem

W okresie grzewczym problem z jakością powietrza występuje już nie tylko na zewnątrz, aletakże w domu czy mieszkaniu. Każdy z nas powinien już dziś zadbać o to, aby jak najlepiej chronić siebie i bliskich przed powietrzem zanieczyszczonym niebezpiecznymi związkami chemicznymi i pyłami, czyli tzw. smogiem. Warto pamiętać o tym, aby:

  • obserwować na bieżąco stan powietrza w naszej okolicy, np. za pośrednictwem aplikacji;
  • nie wietrzyć pomieszczeń – należy ograniczyć wymianę powietrza jedynie do wentylacji, np. poprzez rozszczelnienie okien.Zmniejszy to ilość szkodliwych substancji przedostających się do domu;
  • zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza w domu – warto rozważyć zakup urządzeń takich, jak np. jonizatory czyoczyszczacze powietrza. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie i warto także pamiętać, że nie zastąpi świeżego powietrza, choć doraźnie może byćpomocne;
  • uprawiać rośliny – to naturalna metoda wradzeniu sobie ze smogiem. W każdym domu czy mieszkaniu pomocne będą popularne rośliny takie jak: skrzydłokwiat, paproć, złocień czy dracena. Dobrze jestpamiętać o tym przez cały rok;
  • zrezygnować z aktywności fizycznej poza domem, wtym ze spacerów. Szczególnie ważne jest, aby nie wychodzić na spacer z dziećmi, które należą do grupy osób szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu;
  • unikać przebywania na dworze, a jeśli musimy wyjść pamiętajmy o ubiorze przykrywającym jak największą powierzchnię ciała – zanieczyszczenia osadzają się także na skórze;
  • zaopatrzyć siebie i swoich bliskich w dobrejjakości maski przeciwpyłowe, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Posiadają one specjalne filtry, które minimalizują ilość szkodliwego pyłu przedostającego się do układu oddechowego;
  • zrezygnować z palenia w kominkach;
  • korzystać z komunikacji miejskiej, zamiast zsamochodu.

Należy pamiętać,że wymienione metody radzenia sobie ze smogiem są doraźne i nierozwiązują problemu, jakim jest rekordowy poziom zanieczyszczenia pyłami wPolsce. Aby pokonać smog niezbędne jest zwiększenie świadomości obywateli i konkretne działania.

Drzewa wspierają walkę ze smogiem

Rośliny pochłaniają z powietrza niektóre toksyczne gazy, dlatego sadzenie ich w mieście jest na wagę złota, ale najskuteczniejsze w walce ze smogiem są przede wszystkim drzewa, które oczyszczają powietrze. Drzewa produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Przez aparaty szparkowe,umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenekwęgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5.To bardzo niebezpieczne składniki smogu. Warto więc w pobliżu domów, balkonów i okien sadzić lipy, klony i brzozy.

 – Wciągu ostatnich lat wiele ośrodków naukowych potwierdziło tezę, że sadzenie drzew jest pożyteczne dla poprawy jakości powietrza. Akademicy SGGW z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego informują, że sto dużych rozmiarów drzew jest wstanie usunąć około 450 kilogramów zanieczyszczeń rocznie, w tym ponad 130 kilogramów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Warto wiedzieć, że duże drzewa oczyszczają powietrze kilkadziesiąt razy efektywniej niż mała zieleń. Niemożemy czekać. Działajmy na różnych frontach. Musimy sadzić drzewa, a także kompleksowo termomodernizować budynki – mówi Omenaa Mensah, ambasadorkakampanii społecznej.

Kluczem do walki ze smogiem jest budowanie świadomości, co jest jego główną przyczyną i jak się bronić. Już dziś każdy z nas powinien wziąć sprawy w swoje ręce.

———————————————————-

Więcej informacji na temat roli kompleksowejtermomodernizacji w walce ze smogiem:  www.termoorganika.pl.