Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Przed nami ósma edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim od lat aktywnie w niej uczestniczy przy wsparciu  lokalnej społeczności.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejBronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez wspólną lekturę największych dzieł polskiej literatury.

7 września 2019 r. w całej Polsce będziemy czytać osiem polskich nowel wybranych przez Parę Prezydencką Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę:

  1. „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej
  2. „Dym” – Marii Konopnickiej
  1. „Katarynka” – Bolesława Prusa
  2. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza
  3. „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta
  4. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego
  5. „Sachem” – Henryka Sienkiewicza
  6. „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

„…Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”– zaapelował prezydent RP Andrzej Duda.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego serdecznie zaprasza wszystkich do wspólnej lektury nowel w sobotę 7 września 2019 r. w godzinach 1000-1300 do „Kawiarenki Literackiej” na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim.

Zapraszamy do wspólnego czytania!