Narodowe Czytanie w Radzyniu Podlaskim

W sobotę 7 września 2013 zapraszamy i zachęcamy Państwa do wysłuchania „Narodowego Czytania” utworów Aleksandra Fredry. Akcję publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Do tej akcji, z inicjatywy Starosty Radzyńskiego Lucjana Kotwicy, włączył się także Radzyń Podlaski. W Radzyniu Państwo będą mogli wysłuchać „Zemstę” wg scenariusza Jolanty Bilskiej i Mariusza Bobera oraz przeczytać myśli (sentencje) zaczerpnięte z utworów Fredry i prezentowane na planszach usytuowanych przy ścieżce rowerowej (wybrane przez Marię Ryndak).

Radzyńskie wydarzenie nazwaliśmy „Zemsta” po radzyńsku, czyli Aleksander Fredro na ścieżce rowerowej w Radzyniu Podlaskim. Jego organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim a partnerami: Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury Stuk-Puk, Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna Kofi&Ti, Radzyński Ośrodek Kultury i Parafia Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.

PROGRAM:

W godz. od 16:30 do 18:30 dwudziestu dwu radzynian będzie czytało fragmenty „Zemsty”. Czytanie rozpocznie się w Kawiarni i Herbaciarni Artystycznej Kofi&Ti skąd uczestnicy przejdą na ścieżkę rowerową „Bulwar nad Białką”, gdzie przy 7 ławeczkach (przystankach-czytankach) będą odczytywane kolejne fragmenty „Zemsty”. Finał „Zemsty po radzyńsku” (w tym quiz wiedzy o twórczości bohatera Narodowego Czytania ? nagrody funduje „Kofi&Ti” – oraz akt piąty „Zemsty” wg Andrzeja Kotyły w wykonaniu grupy teatralnej „Już kończymy”) będzie miał miejsce przy żelaznej bramie pałacu Potockich. Narratorem i przewodnikiem po ścieżce będzie A. Fredro w towarzystwie bohaterów „Zemsty”. W tę postać wcieli się Mariusz Bober, który, w godz. 11:00 – 12:00 na Placu Wolności, będzie też zachęcał przechodniów do udziału w popołudniowych wydarzeniach.
Narodowemu Czytaniu będzie towarzyszyć wystawa książek z utworami A. Fredry w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego. Materiały i źródła dotyczące Aleksandra Fredry pochodzą ze zbiorów biblioteki.

CZYTAĆ BĘDĄ:
Mariusz Bober: literat z Radzynia Podlaskiego, współzałożyciel nieformalnej grupy „Rowerowy Radzyń
ks. Mariusz Baran: wikariusz w parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim
Anna Bogutyn: urzędnik (Urząd Miasta Radzyń Podlaski – Referat Edukacji, Kultury i Sportu), Radzyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt „Podaj Łapę”
Łukasz Ciężki: nauczyciel w SOS-W w Radzyniu Podlaskim, prezes i trener Młodzieżowego Klubu „Radzyńskie Sportowe Centrum Taekwon-do”
Dariusz Gałan: kierownik radzyńskiej filii Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Jakub Jakubowski: artysta grafik, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk-Puk”, Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna „Kofi&Ti”
Mirosław Kałuski: Zastępca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski
Lucjan Kotwica: Starosta Radzyński
Andrzej Kotyła: nauczyciel języka polskiego w SP w Żabikowie
Katarzyna Krupa: absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej
Przemysław Krupski: radzyński karykaturzysta i grafik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
Michał Oleksiej: student KUL Lublin (kulturoznawstwo), fotograf
Paweł Podsiadły: uczeń Gimnazjum Nr 2 w Radzyniu Podlaskim, finalista Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego (2013) „Przebudzeni do życia”, zawodnik Sekcji Judo MULKS Technik-Orion Radzyń Podlaski
Tadeusz Sławecki: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, prezes Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego
Bogdan Sozoniuk: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim (Wydział Spraw Społecznych)
Mariusz Szczygieł: właściciel portalu iledzisiaj.pl
Janusz Szymański: pedagog, reżyser, organizator i prowadzący Ogólnopolskich i Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Dialogi” w Radzyniu Podlaskim
Ewa Śliwińska: instruktor teatru w Radzyńskim Ośrodku Kultury
Adam Świć: literat, dyrektor Domu Kultury w Kocku
Anna Wasak: literat, dziennikarz portalu radzyninfo.pl
Janusz Wlizło: nauczyciel, trener i założyciel „Radzyńskiej Akademii Taekwon-do”, wolontariusz Fundacji „Dr Clown”
Zbigniew Wojtaś: dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

wpDiscuz