Lubelskie przemysły kreatywne podczas Miasto.to

Prezydenci polskich miast, ekspert ds. zarządzania procesami miejskimi Dimitrios Roussopoulos, przedstawiciele ruchów miejskich spotkają się w przyszłą środę by porozmawiać o różnych obliczach miasta i ludziach je tworzących. Tradycyjnie, częścią spotkania będzie prezentacja kreatywności Lublinian w ramach V edycji projektu “Kreatywni”.

Projekt Miasto.to rozpocznie debata prezydencka, w której udział wezmą prezydenci miast: Krzysztof Żuk (Lublin), Wojciech Szczurek (Gdynia) i Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól). Będą oni rozmawiali z gościem specjalnym Dimitriosem Roussopoulosem o mieście jako kolebce wolności, solidarności i rozwoju społecznego.

– Lublin to miejsce, w którym jak w żadnym, innym kultura, działalność aktywistów oraz aktywność społeczna mieszkańców wpisują się w życie miasta budując klimat otwartości sprzyjający partycypacji zaangażowaniu  w sprawy miasta, dlatego nie ma lepszego miejsca, by rozmawiać o współczesnych procesach zmiany miast, myśleniu o miastach na nowo i kreowaniu lokalnych ojczyzn, zgodnych z wizją ich mieszkańców. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Dyskusja będzie okazją do omówienia coraz silniej wybrzmiewającego na świecie przekonania co do roli miast jako miejsc, w których najpełniej rozwija się demokracja, a także dokonuje się rewolucja społeczna, technologiczna i świadomościowa. To miasta są liderami innowacji i postępu, przestrzeniami w których tworzy się nowa, oparta na partycypacji i tolerancji kultura miejska zmieniająca współczesność w przyszłość.

– Na naszych oczach tworzy się globalny, choć jeszcze nieformalny i rozproszony ruch walczący o „prawo do miasta”. Wszędzie tam, gdzie mam okazję spotykać się z obywatelami miast, uświadamiam im, że są częścią większej grupy ludzi działających w imię tych samych ideałów. Łączy ich aktywność w partycypacyjnym modelu zarządzania miastem, w którym tworzy się odrębna kultura miejska zmieniająca miasta na lepsze. Dlatego tak kluczowe jest dbanie o demokratyczne instytucje. Musi być jasno stwierdzone, że partycypacja jest zbudowana na poszanowaniu dla praw człowieka – dodaj Dimitrios Roussopoulos.

Wykład Dimitriosa Roussopoulosa, wybitnego kanadyjskiego myśliciela i aktywisty, który w swojej działalności podkreśla istotę partycypacyjności zarządzania miastami i podmiotowości ich mieszkańców. Ekspert opowie o prawie mieszkańców do miasta: do tworzenia charakterystycznej i niepowtarzalnej miejskiej kultury, demokratycznych instytucji, do partycypacyjnego zarządzania i do bycia częścią rodzącego się na świecie ruchu podkreślającego znaczenie miast w dzisiejszym świecie.

Miasto.to jest kontynuacją projektu Kreatywni, w ramach którego od 2013 roku prezentujemy potencjał niezwykłych ludzi tworzących lubelski sektor przemysłów kreatywnych. Podczas czterech edycji projektu w formie fotograficznej i filmowych opowieści przedstawionych zostało 48 kreatywnych Lublinian prowadzących unikalną działalność oraz tworzących nieszablonowe rozwiązania biznesowe na pograniczu rzemiosła i sztuki. W czasie tegorocznej, piątej edycji projektu, odkryjemy inną stronę miasta, którą w charakterystyczny dla „Kreatywnych” sposób przedstawimy w postaci krótkich filmowych narracji odsłaniających, fascynujące oblicze miasta, w którym żyjemy.

Program wydarzenia:

14:00 – Sala Kinowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Debata prezydencka Miasto – kolebka wolności, solidarności i rozwoju społecznego: Krzysztof Żuk (Lublin), Wojciech Szczurek (Gdynia), Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól) i Dimitri Roussopoulos

18:00 – Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Gala miasto.to: Dimitri Roussopoulos o prawie do miasta, prezentacja projektu miasto.to

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

wpDiscuz