Borki: XVIII Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną.

20 marca w Woli Osowińskiej odbyły się Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną.

Impreza ta osiągnęła już pełnoletniość, gdyż w bieżącym roku odbywała się ona już po raz 18. Punktualnie o godz. 10:00 rozpoczęła się procesja z palmami wokół kościoła parafialnego w Woli Osowińskiej, którą celebrował proboszcz parafii ks. Stefan Kurianowicz z pomocą ks. Stanisława Wakulskiego.

Po Mszy Św. rozpoczął się Koncert pieśni wielkopostnych rzadko śpiewanych, podczas którego zaprezentowało się 17 zespołów. Podczas Koncertu komisja konkursowa w składzie dr Janina Biegalska z Urzędu Marszałkowskiego, dr Mariola Tymochowicz z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury oceniała palmy wielkanocne przywiezione przez zespoły. W Konkursie na najbardziej okazałą palmę wielkanocną wykonaną w sposób tradycyjny zwyciężył Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej. II miejsce zajęły ex aequo Zespół Śpiewaczy z Sitna oraz Zespół Śpiewaczy z Talczyna. Na III miejscu uplasowały się trzy zespoły: „Karczmiska” z Leopoldowa, „Tradycja” ze Stoku oraz Stowarzyszenie Nasza Wspólna Sprawa Stara Wieś. Wyróżnienie otrzymały „Olszewianki” z Olszewnicy, „Tchórzewianki” z Tchórzewa” oraz „Jednolatki” z Miłkowa. Po wysłuchaniu wszystkich zespołów uczestnicy Spotkań przenieśli się na hale sportową Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej. Tam czekały już suto zastawione stoły, które również były oceniane, a jury w składzie: Mariola Tymochowicz, Małgorzata Tokarska, Anna Banaś, Iwona Niewczas oraz Beata Żurawska – Polkowska miało niełatwy wybór. W kategorii potraw wielkopostnych postanowiono nagrodzić: I miejsce – Zespół Śpiewaczy z Talczyna, II miejsce – Koło Regionalne z Białej, III miejsce – Zespół Śpiewaczy z Sitna. Natomiast w kategorii potraw wielkanocnych nagrodzono: I miejsce – Grupa Wokalna przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej, II miejsce – Zespół Śpiewaczy z Woli Osowińskiej, III – miejsce – Stowarzyszenie Nasza Wspólna Sprawa Stara Wieś. Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali wyróżnienia.
Komisja oceniająca potrawy miała również za zadanie ocenić pisanki przygotowane przez uczniów szkół z terenu gminy Borki na Konkurs na najładniejszą tradycyjną pisankę wielkanocną. Wybór był trudny, gdyż na Konkurs zgłoszonych zostało 127 prac wykonanych przez 71uczestników. Nagrodzono: z ZPO w Woli Osowińskiej: Gabrielę Kosek, Julię Kozak, Marcina Siudaja, Milenę Sosnowską, Amelię Latoch, Dawida Latocha, Patrycję Bogusz, Karola Skowrona, Sebastiana Boreczka, Rafała Bącika i Michała Magnuszewskiego, z ZPO w Borkach: Macieja Skowrona, Ewelinę Sałatę, Magdę Skowron oraz Natalię Skowron, ze Szkoły Podstawowej w Tchórzewie: Patrycję Stefaniak i Sylwię Stefaniak, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej: Nikolę Rogozińską i Martynę Wierzchowską. Wyróżnienia otrzymali: z ZPO w Woli Osowińskiej: Magda Mitura, Milena Wrzosek, Gabriela Zielant, Weronika Wrzosek I Wiktoria Mazurek, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej: Alicja Grabowska, Jakub Duchowicz, Angelika Duchowicz, Olga Adamowicz, Kinga Fijałek oraz Julia Ostrzyżek, ze Szkoły Podstawowej w Tchórzewie: Weronika Paszkowska, Izabela Stępniewska, Natalia Rakowska, Jakub Chojnacki, Martyna Świder, Karolina Chojnacka, Dominika Krzyżanowska, Gabriela Król oraz Kinga Karwowska.
Dziękujemy uczestnikom wszystkich konkursów za podjęcie trudu przygotowań prac. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia. Sponsorami XVIII Spotkań z Pieśnią i Tradycją Wielkopostna byli: Województwo Lubelskie, Zarząd Powiatu w Radzyniu Podlaskim oraz Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Borkach. Podziękowania należą się także Zespołowi Szkół Rolniczych oraz KGW w Woli Osowińskiej za pomoc w organizacji Spotkań. Szczególnie zaś docenić należy Panią Irenę Skowron, która od samego początku jest dobrym duchem tej imprezy i jak zawsze poprowadziła Koncert pieśni wielkopostnych, a także czuwała nad sprawnym przebiegiem dalszej części imprezy.

źródło : GOK Borki

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

wpDiscuz